Loading...

تدابیر نظارتی جدید برای مقابله با انفولانزای مرغی

تدابیر نظارتی جدید برای مقابله با انفولانزای مرغی
انفولانزای فوق حاد پرندگان همواره تهدیدی برای صنعت مرغداری محسوب می گردد، اما یک شیوۀ کانادایی جدید و موفق توانسته با کشف این بیماری در جمعیت طیور وحشی به کنترل شیوع آن کمک کند..
در طول سال 2014 تا 2015 میلادی، شیوع انفولانزای حاد مرغی در امریکا منجر به تلف شدن بیش از 48 میلیون پرنده شد، و این امر 3.3 میلیارد دلار خسارت به دنبال داشت. در سال 2018 میلادی نیز در بسیاری از کشورهای اروپایی شیوع این بیماری رخ داده است. 
سازمان کارشناسی شیوع بیماری های دامی در اسکاتلند "Epic Scotland" در سایت خود از شیوع انفولانزای حاد با سویۀ H5N6 در انگلیس، هلند، آلمان و سوئیس ؛ انفولانزای حاد با سویۀ H5N8 در روسیه، آلمان، ایتالیا و بلغارستان ؛ و انفولانزای حاد با سویۀ N5N2 در روسیه خبر داده است. 
به اعتقاد سازمان "تعاون و همکاری سلامت حیات وحش کانادا" تدابیر نظارت بر انفولانزای طیور در وحلۀ اول بایستی از پرندگان آبزی و مرغابی ها آغاز گردد. همانگونه که این سازمان در سایت خود نقل کرده : پرندگان آبزی وحشی عموماً حامل ویروس بیماری انفولانزای طیور هستند که با جابجایی های طولانی خود در مهاجرت هایشان، این ویروس را به منطقۀ جغرافیایی دیگری منتقل می کنند. 
این سازمان اظهار دارد که تداخل مسیرهای مهاجرت طیور وحشی منجر به انتقال ویروس از نقطه ای به نقطۀ دیگر جهان می شود   و علت 5 شیوع انفولانزا در امریکای شمالی را همین امر دانسته است. همچنین این سازمان عنوان می کند: "نگرانی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه گرم شدن جهان و تغییراتی که متعاقب آن بر روی الگوهای مهاجرتی طیور رخ می دهد، می تواند منجر به افزایش هجوم ویروس های اوراسیایی (اروپایی آسیایی) به امریکای شمالی گردد. این امر واقعاً مشکل ساز خواهد بود چرا که ویروس های اوراسیایی خطر بیماریزایی بیشتری برای هر دو گروه طیور و انسان خواهد داشت و می تواند منجر به تشدید و افزایش شیوع بیماری در امریکای شمالی گردد. شایان ذکر است که مسافت طولانی مهاجرت در طیور آبزی وحشی، برآورد مناطق گردش ویروس را مشکل میسازد که به نوبۀ خود اتخاذ تدابیری برای برنامه های واکسیناسیون مؤثر طیور را نیز سخت می کند." 
برنامه های نظارتی بر روی طیور وحشی در کانادا و امریکا شامل جمع آوری و آزمایش هر کدام از طیور وحشی بوده است.  اما در سال 2015 میلادی، ایدۀ جدیدی توسط عده ای از کارشناسان چندین مرکز تخصصی بریتیش کلمبیا، پایتخت کانادا ارائه شد که من جملۀ این مراکز: "وزارت کشاورزی بریتیش کلمبیا" ، و "مرکز کنترل بیماریهای بریتیش کلمبیا" بود. آنها به جای آزمایش انفولانزا در طیور، بقایای به جا مانده از فضولات طیور در مناطق مرطوب را مورد آزمایش قرار دادند. نتیجۀ بسیاری از آزمایشات حاکی از وجود ویروس انفولانزای طیور در بخش چشمگیری از رسوبات بود. این سازمان اظهار کرد در مقایسه با سیاست قبلی کانادا برای کشف ویروس انفولانزا در طیور، میزان شناسایی و کشف انفولانزا در این روش بسیار بالاتر است. 
به منظور ارزیابی بیشتر این تدبیرِ نظارتی جدید، به پروژۀ تحقیقاتی تحت عنوان "تجزیه و تحلیل ژنومی رسوبات مناطق مرطوب به عنوان ابزاری برای نظارت و پیشگیری از شیوع انفولانزای طیور" مجوز تحقیق داده شده است. بدین منظور مؤسسه و نهادهایی چون مؤسسۀ ژنوم بریتیش کلمبیا ، وزارت کشاورزی بریتیش کلمبیا ، بازرسی صنایع غذایی کانادا، تعاونی مرغداری پایا و سایر مؤسسات دیگر با سرمایه گذاری بیش از 2.5 میلیون دلار از این پروژه حمایت کردند. در این پروژه سعی محققین بر آنست تا تدبیر پیشگیری از شیوع هرچه بیشتر انفولانزا را از طریق کنترل و نظارت پرندگان آبزی وحشی را از مرحلۀ مفهومی به مرحلۀ اجرای همه جانبه در سطح استانی و کشوری برسانند.
 
0
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد
  آمار
  • تعداد کالا: 1325
  • بازدید امروز: 482
  • بازدید دیروز: 1720
  • بازدید کل: 1022318